ağız-içi-yaraları

Ağız İçi Yaralarıyla Mı Boğuşuyorsunuz? Ağız İçi Yaralarını Yok Doğal Edecek Çözümler

Ağız içi yaraları bazen çok can sıkıcı bir hal alır, eğer sizinde ağız içi yaralarınız varsa bu yöntemleri deneyebilirsiniz

ağız-içi-yaraları

Karbonatla ağız içi yaralarının tedavisi

Alkalin olan karbonat aftı şiddetlendiren asitleri etkisizleştirir. Ayrıca hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olmak için bakterileri öldürür. Yarım bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı karbonat atıp karıştırın ve ağzınızı bununla çalkalayın.

Aloe Vera ile ağız içi yaralarının tedavisi

İlkyardım bitkisi olarak kullanılan aloe vera jel ağrıları hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır. Bir parça pamukla aftı kurulayın ve aloe yaprağını kesin. Temiz bir kaşıkla yapraktan sızan bir parça jeli alıp yaranın üzerine uygulayın. Gerektiğinde bunu sık sık tekrarlayın.

Çay poşetleri ile ağız içi yaralarının tedavisi

Bir alkalin olan çay da aftı şiddetlendiren asitleri etkisizleştirir. Ayrıca çayın içinde ağrıyı hafifletmeye yardımcı bileşenler bulunuyor. Ağrınızın geçmesi için 5 dakika kadar ıslak çay poşetini aftın üzerinde tutun.

Magnezyum hidroksit ile ağız içi yaralarının tedavisi

Küçük bir yudum ağzınıza alın ve ağzınızı çalkalayın. Bu aft ağrısına yol açan asitleri etkisiz hale getirir. Bunun yerine bir parça pamuk yardımıyla günde 3-4 kez aftın üzerine magnezyum hidroksit sürün.

Adaçayı ile ağız içi yaralarının tedavisi

Bakterileri ve virüsleri öldüren adaçayı iltihabı azaltan bileşenler içeriyor. 2 çay kaşığı kurumuş adaçayını bir bardak kaynayan suyun içine atın. Soğuduktan sonra günde 2 ya da 3 kez bu çayla ağzınızı çalkalayın.

Hidrojen peroksit ile ağız içi yaralarının tedavisi

Güçlü bir dezenfektan olan bu madde aftınızın enfeksiyon kapmasını önlüyor. Çeyrek bardak suya çeyrek bardak hidrojen peroksit, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ekleyip gargara yapın. Hidrojen peroksitle tuz ağrının iyileşmesine yardım eder.

Meyan kökü çayı ile ağız içi yaralarının tedavisi

Eczanelerde ve aktarlarda rahatça bulabileceğiniz meyan kökü çayı aftları mükemmel bir şekilde tedavi eder ve engeller.

Tuzlu su ile ağız içi yaralarının tedavisi

Aftın iyileşmesine yardımcı olmak için tuzlu suyla ağızınızı 30 saniye kadar çalkalayın. Tuzlu su ozmoz sayesinde aft gibi açık yaraları iyileştirir.

E vitamini desteğiyle ağız içi yaralarının tedavisi

E vitamini kapsülünün ucunu kesin ve aftın üzerine birazcık E vitamini sıvısı dökün. Vitamin yarayı kaplayacak, enfeksiyon kapmasını önleyecek ve daha hızlı iyileşmesine yardın edecektir.

Çeşitli vitaminlerle ağız içi yaralarının tedavisi

C vitamini ağzınızdaki yaraları iyileştirmeye yardım ediyor. Ancak C vitaminiyle dolu portakal, greyfurt gibi meyveler bazı insanlarda afta yol açabiliyor. Bu nedenle günde 3 kez bin miligram C vitamini alın. Aftınız iyileşene kadar 30 miligramlık çinko pastili çiğneyin.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir