baş-dönmesi

Ani Bir Hareketinizde Ya Da Eğildiğinizde Hemen Başınız Mı Dönüyor? Ciddiye Alın!

Günlük hayatta sağlığımız konusunda aslında bir çok belirtiyi ihmal ediyoruz ve daha kötü sonuçlarla karşılaşıyoruz. Bu yüzden vücudumuz belirti verdiğinde dikkate alıp hemen bir uzmana görünmekte fayda var

baş-dönmesi

Kendisinin ya da eşyaların döndüğü hissine kapılanlar için uzmanlar, vertigo uyarısında bulundu!

Erişkin yaş grubunda ve özellikle 50 yaş sonrasında daha sık görülen vertigo hakkında bilgi veren, vertigonun bir ‘hastalık’ değil bir ‘bulgu’ olduğunu, ‘baş dönmesi’ ve ‘dönme yanılsaması’ anlamına geldiğini söyledi. Vertigo durumunda kişinin kendisinin eşyaların etrafında döndüğü ya da eşyaların kendisi etrafında döndüğü hissine kapıldığını vurguladı.

Kristaller yol açıyor

Vertigonun en sık nedeninin, halk arasında kristallerin yer değiştirmesi olarak bilinen Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo (BPPV) olduğunu belirtti.

“’BPPV’de iç kulakta dengemizin sağlanmasında görevli olan kristallerin normalde bulundukları yerden başka bir yerde yerleşmesi nedeniyle hastanın hareket ile baş dönmesi hissi olmaktadır. Toplumun yüzde 30’unda baş dönmesi şikayetine rastlanır. Her 5 baş dönmesi hastasının 1’inde, bu şikayette kristallerin yer değiştirmesi sorumludur”

50’den sonra risk artıyor

BPPV belirtilerini anlatırken “Yatakta yön değiştirirken, başınızı hareket ettirdiğinizde, yere eğildiğinizde, yukarıya baktığınızda başınız dönüyorsa, BPPV belirtisi olabilir” toplumda bu hastalığa kadınlarda daha sık rastlandığını kaydetti. “BPPV için, kadınların yüzde 3,2’si, erkeklerin ise yüzde 1,6’sı risk grubundadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme riski de artış gösterir. En çok 50-57 yaş grubundaki hastalarda görülür. 35 yaş altında rastlanma oranı daha azdır”

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir