asit-yağmurları

Asit Yağmurları Nedir Ve Nasıl Oluşur? Asit Yağmurlarının Etkileri Nelerdir?

Asit yağmurları nedir? Asit yağmurları nasıl oluşur? Asit yağmurlarının etkileri ve zararları nelerdir? Asit Yağmurlarının Etkileri Nasıl Azaltılabilir? Tüm detaylar makalemizde…

asit-yağmurları

Asit Yağmurları Nedir?, Asit yağmurları nasıl oluşur?

Asit yağmurları endüstriyel faaliyetlerin ve enerji tüketiminin aşırı olarak gözlemlendiği yerlerde yakılan fosil yakıtların (kömür, petrol vb.) azot ve kükürt gibi gazları açığa çıkarmasının hemen ardından bulutlardaki su buharıyla tepkimeye girmesiyle oluşur. Oluşan tepkime sonucu nitrik ve sülfürik su meydana gelir. Bu su buharı ise kar, yağmur veya çiğ gibi doğal yollarla yeryüzüne düşer.

Normal bir yağmurun pH değeri 5.3 – 6.0 arasındadır asit yağmurlarının pH değeri ise bu değerlerden daha düşüktür ve asit oranları fazlasıyla yüksektir. Asit yağmurları pH değerinden de anlaşılmaktadır.

Asit Yağmurlarının Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

Son yıllarda asit yağmurlarının zararlı etkileri çokça tartışılmaktadır. Asit yağmurları çevreye fazlasıyla zarar vermektedir bu zarardan en çok payını alanlar ise tarım alanları ve ormanlardır. Kısaca özetleyecek olursak:

– Asit yağmurları toprak yapısında ki magnezyum ve kalsiyum gibi elementlerin daha derinlere taşınmasına neden olur bundan kaynaklı ağaçlar ve bitkiler gelişemezler hatta kurumaya başlarlar.

– Akarsu ve göllere düşen asit yağmurları suyun pH dengesini bozarak bu durumdan balıklarında etkilenmesine neden olur ve besin zinciri yoluyla insanları da etkiler.

– En önemlisi de havada ki sülfat solunum yoluyla alındığında astım, bronşit hatta kansere kadar sebebiyet verebilmektedir.

Asit Yağmurlarının Etkileri Nasıl Azaltılabilir?

– Termik santrallerinin yerine yenilenebilir enerjiler (güneş, rüzgar, jeotermal enerji) kullanılmalıdır.

– Yeşil alanlar korunmalı ve orman yangınlarının önüne geçilmelidir.

– Şehir içinde özel araçların kullanımı yerine toplu taşıma araçları tercih edilmelidir.

– Termik santrallerin bacalarına filtre takılmalıdır.

Asit yağmurları termik santraller, kaçak kömür kullanımı, motorlu araçların yaygınlaşması gibi nedenlerden olabildiği gibi yanardağ faaliyetlerinde meydana gelebilmektedir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir