thumbnail_460763

Bacak Bacak Üstüne Atmak Zararlı mı?

Öncelikli olarak söylemeliyiz ki diz ağrısı her yaş gurubunda rahatlıkla görülmektedir. Bu ağrıların ortaya çıkmasında kıkırdak zedelenmesi, menüsküs yırtıkları, kireçlenme ve kıkırdak yumuşaması gibi etmenler etkili olmaktadır. Bunun başlıca nedenlerinden biriside hareketsiz yaşam tarzının benimsenmiş olmasıdır. Aşırı kilolar birçok sorunu ortaya çıkardığı gibi dizlere de ciddi zararlar vermektedir.

Genç kişilerin severek giydikleri dar pantolonlar, sürekli bacak bacak üstüne atma alışkanlığı, uzun süreler araç kullanmak ve D vitamini eksikliği de diz ağrılarına neden olabilmektedir.

Gün İçerisinde Yapılan Hatalar

  • Uzun saatler boyunca oturmak, diz eklemi ve çevresinde bulunan kasları olumsuz yönde etkiler. Oturulduğu zaman dizin uzun süreler boyunca bükülü bir şekilde kalması, diz kapağında bulunan eklem kıkırdaklarının aşınmasına neden olur.
  • Özellikle de masa başında çalışan ve aktif bir şekilde spor yapmayan gençlerde, kaslarda zayıflama, dolayısı ile dizde kolay bir şekilde zedelenmeye kadar yol açabilir.
  • Çok dar pantolonlar giymek, bacaklarda dolaşım sorunlarına neden olmaktadır. Bazı duyuları sıkıştırıp ağrılı ve uyuşma gibi problemlere yol açabilir.
  • Uzun süreler boyunca bacak bacak üzerine atarak oturmak, hem pıhtı oluşma riski olanlarda tehlikeye neden olabilir hem de diz eklem kısmındaki kıkırdağın hızlı bir şekilde aşınmasına neden olabilir.
  • Özellikle de yüksek tansiyonu olan kişilerin uzun süreler boyunca bacak bacak üstüne atmış olduğu süreler boyunca tansiyonunda ciddi dalgalanmaların olduğu saptanmıştır.
  • Trafikte geçen uzun süreler, dizlerdeki eklem kıkırdağında zedelenme ve aşınmaya neden olabilir.

Soğuk Havalarda Neden Dizler Ağrımaya Başlar?

Havaların soğuması ile beraber dizlerde oluşan sızlanma şeklindeki ağrılar romatizma ve diz eklemlerinde eklem ve bağ yüzeyini oluşturan kıkırdak diye tabir edilen yapının hastalığına işaret olabilir. Nem ve soğuk nedeni ile kasların kısalması ile birlikte eklemdeki ağrılarda daha çok görülmeye başlanır.

Soğuk havalarda diz ağrıları olanlar kesinlikle bir ortopedi doktoruna görünmeleri gerekmektedir. Buna önlem olarak vücuttaki fazla kilolardan kurtulmak, beslenmeye dikkat etmek, egzersiz hareketleri yapmak, sıkı bir şekilde giyinmek, gerekli olduğu hallerde ise doktor tavsiye ile besin takviyesi almak ve vitaminleri de kullanmak faydalı olacaktır.

Protein Alımına Özen Gösterin

Diz ağrılarından korunmak için ve vücuttaki fazla kilolardan kurtulmak adına dizinizde bir rahatsızlık hissediyorsanız mutlaka muayene olarak erken teşhis ile bu ağrıların ileri evreye ulaşmasının önüne geçebilirsiniz. Kemiklerin daha sağlıklı olması için egzersiz yapmanın yanında özelliklede kış aylarında yeteri kadar protein almak, kalsiyum, magnezyum ve D vitamini alarak daha zengin beslenmek sağlık için çok faydalı olacaktır.

Günlük yaşantıda ise daha bol rahat giysiler giymeyi tercih ediniz. Unutmayın dar pantolonlar güzel görünebilir fakat ilerleyen zamanlarda bu size ciddi sağlık problemleri yaşatacaktır. Oturduğunuz zaman dik bir şekilde oturmaya ve bacaklarınızı üst üste atmamaya özen gösteriniz. Bunu alışkanlık haline getirirseniz eğer sürekli dik ve bacak bacak üstüne atmadan oturursunuz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir