bonsai

Bonsai Nedir? Nasıl Yetiştirilir? Yeni Başlayanlar İçin Bonsai Yetiştirme Rehberi

bonsai

Bonsai nedir diye soranlara: bonsai özel çaba gerektiren tekniklerle ağaçların bodurlaştırılarak küçük saksılarda yetiştirilme yöntemidir. Bonsai yetiştiriciliği asıl Çin'de başlamış olup sonrasında Japonya ve tüm Dünya'ya yayılmıştır. Görünümü o kadar güzeldir ki bulunduğu ortamlara dekoratif bir hava katar adeta insanın içini açar.

Bonsai ağaçları boyut itibariyle küçük olsalar da büyük ağaçlardan bir farkları yoktur. Fakat fazlasıyla bakıma ihtiyacı vardır çünkü toprağı yani beslenme alanı çok az olduğu için normal toprakla bonsai yetiştirilmez. Bunun için özel topraklar gerekmektedir. Limon, kiraz, elma gibi değişik meyvelerden de güzel bonsai ağaçları yetiştirebilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapacağınızdan biraz bahsedelim…

Bonsai Nasıl Yetiştirilir?

Bonsai yetiştirmek için iki farklı yöntem vardır: birincisi hazır yetiştirme kitlerinden almak ve tohumdan çimlendirmek (bu biraz zahmetli çünkü yetiştirme süresi 5 yıla kadar çıkabilir). İkincisi de elinizde var olan fidanlardan ya da hazır alabileceğiniz fidanlardan yapmak olacaktır. Diyelim ki hazır kit ya da fidan aldınız bunun için koşulları çok iyi sağlamak zorundasınız.

Bonsai Yetiştirme Koşulları:

Bitkiye verilen su miktarı: sulama her bitkide olduğu gibi bonsaide de çok önemlidir. Ne az ne de fazla sulamalısınız çünkü fazla suladığınızda kökleri aşırı sulamadan dolayı çürür, az suladığınızda ise kurur ölür.

Bonsai sıcaklık koşulları: Bonsainizi direk olarak güneşe koymayacağınız gibi üşütmemenizde gerekir. Bitki 13-14 derece sıcaklığın altında yaşaması çok zor olan bir ağaçtır.

Vitamin takviyesi: bodur ağacınızın toprağına yılda 3-4 kez olacak şekilde çiçekçilerden alacağınız vitaminleri ilave edin bu bonsainizin güçlü kalmasına yardımcı olacaktır.

Düzenli budama: bonsai yetiştiriciliğinde budama çok dikkat edilmesi gereken bir olaydır. Bitkinizin alt dallarını yeteri kadar budadığınızdan emin olun. Böylelikle gövdesi daha çabuk şekil alabilir. Budama için en uygun mevsim Bahar mevsimidir.

Toprak azalması: gerek sulama gerekse havalandırma işlemini yaparken bitkinin toprağında azalmalar olacaktır. Bu durumu gözden kaçırmayıp düzenli toprak eklemeleri yapmalısınız.

Saksı değişimi: Bonsai belli aralıklarla saksı değişimi ister eğer sonbahardan önce yapraklarını döküyorsa bilin ki saksı değişimi zamanı gelmiştir.

Bonsai Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi belli meyve ağaçlarından yetiştirebileceğiniz gibi, Akçaağaç, Ardıç, Göknar, Akasya gibi ağaçlar da Bonsai yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır.

Sonuç olarak fazlasıyla emek isteyen bir bitkidir. Asla ihmale gelmez onca emeğiniz kısa sürede kaybolabilir. Eğer sizde Bonsai yetiştirmek istiyorsanız söylediklerimize kulak vermelisiniz. Ek olarak hazır satılanlardan da alabilirsiniz ama bu bitkiyi hazır almaktan ziyade sıfırdan yetiştirmek insana güzel bir hobi oluyor. Karar sizin tabi… Hazır almak isteyenler için bonsai fiyatları 100-150 TL'den başlayıp yaşına, cinsine göre değişiklik gösterebiliyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir