alkol

Çinliler Araştırdı: Alkolün Azıda Çoğuda Zarar

Çin’de sürdürülen bir araştırmaya göre alkolün pek çok zararları ortaya konuldu. Araştırmacılara göre alkolün çoğuda zarar azıda zarar. Çinli bilim adamlarına ayrıca İngiliz bilim insanları da destek verdi. Araştırmacılar 10 yıl boyunca yüz binlerce çinliyi takip etti ve verilerini derledi. Araştırmacılar çinlilerin kullandığı alkol, yaptıkları spor gibi davranışlarını kontrol ettiler.

içki

Çalışma sonuçları ise oldukça çarpıcı idi. Günlük aşırı alkol tüketen, on beş bardak civarında alkol tüketenlerin felç olma yüzdesini %35 arttırdığı gözlendi. Öte yandan bir iki kadeh ile içkiyi bırakanlarda ise felç riski %15 kadar arttığı görüldü. Dolayısıyla anlaşılıyor ki çokta içseniz az da içseniz alkol sağlığa aşırı zararlar verebiliyor.

Araştırmacı ve Oxford Üniversitesi hocalarından Prof. Richard Peto, “şarap ya da biranın bazı koruyucu etkileri olduğu iddialarının, artık bilimsel olarak geçersizdir.”dedi. Dr. Stephen Burgess’e göre ise uzun süreli içi kullanımının insan sağlığına aşırı zararları olacağını ifade etti.

Bu çalışmanın sonuçları The Lancet dergisinde paylaşıldı. Çalışmanın sonucu olarak uzmanlar içki kullanımının sınırlandırılması gereken bir durum olduğunu ifade ettiler. Yayınlanan başka araştırmalarda ise henüz alkolün zararsız bir biçimde kullanımının bir yolu bulunmuş değil. Yüzlerce ülkede yapılan araştırmada hastalıklar ve içki tüketimi arasındaki ilişki araştırıldı. Az miktarda içki tükettiği için kendisine hiç bir şey olmayacağını sanan insanlar için bu araştırma sözün bittiği yer olmuştur. Zira araştırmacıların bulgularına göre az miktarda olsa düzenli alkol içenlerin, içmeyenlere nazaran organ yetmezliği, kanser ve içkiye bağlı olan diğer pek çok hastalığa yakalanma risklerinin arttığı bulgusuna ulaşılmıştır.

Biz de Biliobu ailesi olarak okurlarımızın bu konuda hassas davranmalarını önemle rica ediyoruz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir