Porselen Makyaj Nasıl Yapılır

Depresyon ve Anksiyeteye Karşı Kişisel Bakım!

Güzellik, tarih boyunca popüler olan bir konu. Ancak son dönem sosyal medya araçlarının etkisiyle bu konu çok gelişti. Herkes kendi güzellik rutininden bahsediyor, onu geliştirmeye çalışıyor. Bu ortamda makyaj ve kişisel bakıma düşkün olan insanlar hakkında olumsuz yargılar söz konusu olabiliyor. Oysa bilimsel araştırmalara göre aslında durum tam tersi.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır

Pek çok kadın kişisel bakım ve makyajın iyi hissettirdiği konusunda hemfikir.

makyaj

Şimdi bu konuyla ilgili bilimsel bir çalışma var.

Günlük rutin haline getirdiğimiz kişisel bakım aktiviteleri beynimizde de bilişsel faydalar ortaya çıkarıyor.

porselen-makyaj

Psikolog Mike Dow'un "Hasarlı Bir Beyni Tedavi Etmek" isimli kitabında 'tuzak düşünceler' olarak adlandırdığı kavramı; depresyon ve kaygı bozukluğu ile ilişkili bir nörolojik bir süreçte beyni etkilediğini söylüyor. Bu süreçte bu düşünceleri kökten sökebilmenin anahtarı olarak cilt bakımı ve makyaj gibi gündelik alışkanlıkların çok başarılı birer önlem olduğunu belirtiyor. Beyin aktivitelerimizin doğrusal birer oktan daha çok birer döngü halindeki daireler olduğunu söyleyen bilim insanı Dow, bu tip kendini tekrarlayan aktivitelerin beyni tuzak düşüncelerden uzak tutacağını söylüyor.

Korunmanın yanında tedavi için de uygun seçim

Dr. Dow; beynimizi bu tip düşüncelerden koruyan kişisel bakım aktivitelerinin, hasar görmüş beyinlerin tekrar istenilen noktaya gelmesinde de etkili olduğunu belirtiyor.

Bu rutin doğru şekilde, profesyonel destek ile tamamlanmalı.

Kaygı ve depresyon ile savaşan bir bireyin profesyonel destek alması ve tedavi olması ilk ve en can alıcı adım olarak gösterilir. Elbette kişisel bakım ile bu sorunlardan kurtulmak bir anda mümkün değil ama destekleyici yöntem olarak bu yolu denemek çok etkili olacaktır.

Kişisel bakımın hormonal dengeye de direkt etkisi var.

Makyaj ve cilt bakımı uygulaması her dokunuşta beyindeki nörokimyasalların -ki bu durumda oksitosin hormonu oluyor- tetiklenmesine sebep oluyor. Dolayısıyla herhangi bir hijyen aktivitesine giriştiğinizde ruhunuzu yatıştıracak bir terapiye başladığınızı hissediyorsunuz.

Bakımın sakinleştirici etkisine odaklanmalısınız.

bedeninizi-koruyun

Yapılan araştırmalarda kendisi ile ilgilenen kadınların sakinleştiği gözlemlenmiş. Gözlemlerdeki etkilerin sonuçlarına bakıldığında meditasyon esnasında beyinde var olan aktivitelerin aynısı ile karşılaşılmış. Dolayısıyla depresyon ve kaygı durumlarında doktorların meditasyon önerileri, kişisel bakım ile aynı kapıya çıkıyor denebilir.

Makyajın özgüven ile olan ilişkisi de  unutulmamalı.

Depresyon durumunda kişilik bozuklukları ile karşılaşmak mümkün. Özellikle toplum içinde özgüven sorunu, depresif bireylerin yaşadığı en büyük çıkmazların başında geliyor. Makyaj yapan kadınların özgüven konusunda daha iyi bir koşulla psikolojik sorunları ile mücadele edeceği bir gerçek.

Kişisel bakım bütünsel bir tedavi değil ancak büyük bir parçası.

Bir sorun hissettiğinizde kendinizi makyaj ve cilt bakımına vermeniz her şeyin çözümü olmayabilir. En hızlı yoldan bu sorunlardan kurtulmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey profesyonel destek almaktır. Ardından sevdiğiniz bir şeylerle uğraşmalı, ayrıca kişisel bakım ile kendinizi tedavi etmelisiniz.

Kendinize fiziksel olarak iyi davranmak   duygusal açıdan da iyi gelecektir.

Bakım ve makyaj sırasında sizden beklentisi olan tek kişi yine sizsiniz ve yaptığınız her şeyi kendiniz için yapıyorsunuz. Kaygı bozukluğu ve depresyonla mücadelede bu oldukça önemli.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir