hala-meyvesi

Dünyanın Dört Bir Yanından İlginç Tropikal Meyveler

Dünyanın dört bir tarafında yetişen o kadar çok meyve var ki bırakın tatlarını isimlerini dahi bilmediğimiz bu ilginç tropikal meyveleri görünce çok şaşıracaksınız.

İşte o tropikal meyveler (Egzotik Meyveler):

– Hala Meyvesi

hala-meyvesi

Enteresan bir götüntüsü olan bu meyve Aka Puhala ağacında yetişmektedir. Meyvenin yaprakları yemeklerde çıkarılan yağı ise medikal alanda baş ağrısını gidermek için kullanılmaktadır. Güzel kokuluçiçekleri de kabızlık giderici olarak kullanılmaktadır. Pasifik Okyanusunda adalarda yetişen bu meyvenin bilinirliği de oldukça fazladır.

– Rambutan

rambutan

Bir hayli ilginç görünümlü olan bu meyvenin dış kabuğu sarıyla kırmızı renge bürünmüş, dikenleri ise sert gibi görünse de tam tersi yumuşak ve yeşil uçludur. Tadı ise üzümü andırır.

– Ejder Meyvesi

ejder-meyvesi

Diğer ismi pitaya olarak geçen bu meyve bir kaktüste yetişir. Meyvenin, kırmızı ve beyaz olarak 2 farklı türü yetişmektedir. İçinde kivide olduğu gibi çekirdekler bulunur ve çekirdekleriyle birlikte tüketilir. Ayrıca şarap yapımında da kullanılmaktadır.

– Kivano

kivano

Değişik isimleri olan bu meyveye Afrika salatalığı da denmektedir. İçinin görüntüsü salatalığa benzese de tadı muzu andırır. Ülkemizde de satışı gerçekleştirilen Kivano meyvesi alanya kavunu olarakta bilinir.

– Ackee

ackee

Bu meyvenin kökeni ise Jamaika'dır. Olgunlaşmamış hali tüketildiği taktirde kan şekerinin hızlıca düşmesine yol açarak koma haline kadar götüren Ackee meyvesi tam olgunlaşmadan tüketilmiyor.

– Beyaz Çilek

beyaz-çilek

Çok ilginç bir meyve olan beyaz çileğin tadı ananasa görüntüsü de çileğe benzemekte. Tükenmek üzere olan bu meyveyi üretmek aşırı zor. Hollandalı çiftçiler tekrar üretme kararı alarak tükenmesine mani olmuşlardır. Meyvenin görüntüsü göze çok hoş gelmektedir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir