ege-mutfağı

Ege Mutfağından 7 Muhteşem Lezzet

Yaza girişle birlikte şenlenen ege mutfağından 7 efsanevi tarif:

ege-mutfağı

1) Baklalı enginar tarifi:

baklalı-enginar-tarifi

Baharın gelmesine sevinmek içib başlı başına bir neden olan enginar, yine mevsim güzellerinden baklayla buluşur da enfes olmaz mı? En güzelini Egelilerin bildiği bu lezzeti tam da şu sıralar sık sık yapmalı.


2) Börülce salatası tarifi:

börülce-salatası-tarifi

Deniz börülcesi gibi börülce de Ege mutfağı deyince akla ilk düşen isimlerden. Özellikle piyaz sevenlerin bayılacağı bu ferah salatayı ister diğer yemeklerin yanında isterseniz de tek başına afiyetle yiyebilirsiniz üstelik.


3) Acı – Tatlı Niko tarifi:

acı-tatlı-niko-tarifi

İçinde cibez otu, hardal otu, turp otu, radika ve zahur otu gibi Ege'nin çeşit çeşit otunu barındıran bu tarifi mutlaka tarif defterlerinize not edin.


4) Labada salatası tarifi:

labada-salatası-tarifi

Labada, sadece Ege bölgesinde değil ülkemizin birçok yerinde yetişiyor aslında. Ama nedense diğer pek çok ota göre adı daha az biliniyor, mutfaklara çok nadir giriyor.


5) Girit kabağı dolması tarifi:

Girit-kabağı-dolması

Zeytinyağını kullanmaktan çekinmediğimiz tariflerin başında dolmalar geliyor. Hal böyle olunca çeşit çeşit sebzeyi doldurmak da ayrı bir keyif oluyor. İşte bu kez de Ege kokulu, misler gibi Girit kabaklarını alıyoruz başrole.


6) Kabak çiçeği dolması tarifi:

Kabak-çiçeği-dolması

Yine Ege'nin alametifarikalarından biriyleyiz: Kabak çiçeği. Yılın kısacık bir zamanı kavuşabildiğimiz, toplaması bil ayrı bir özen gerektiren bu güzeller güzeli çiçeklerle hazırlanan dolmaları henüz yemediyseniz daha fazla vakit kaybetmeyin deriz.


7) Ege otlu kabak çiçeği kızartması tarifi:

Ege-otlu-kabak-çiçeği-kızartması

Kabak çiçeğinin nasıl da hassas olduğuna değindik, nefis dolma tarifini de verdik. Ama onun farklı hallerini de deneyin diye cibes, hardal otu ve turp otu gibi otlarla bir araya geldiği, kızartılıp servis edildiği enfes bir tariften daha söz etmek isteriz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir