gastrit

Gastrit Nedir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? Gastrit Tedavisi İle İlgili Bilgiler

gastrit

Gastrit nedir? Kısaca özetlemek gerekirse mide zarının iltihaplanmasıdır. Gastrit neden olur? Bu hastalık bazen aşırı alkol kullanımından bazen kronik hale gelen kusmalardan bazen de stresten meydana gelebilmektedir. Çoğu zaman sık kullanılan ilaçların da sebep olduğu gözlemlenmiştir. Gastrit belirtilerine ve tedavisine geçmeden önce diğer sebeplerini sıralayacak olursak:

Gastrit Sebepleri:

– Helikobakter pilori adında mide mukus zarlarında yaşayan bir bakteri. Tedavi edilmez ise ülsere ya da daha kötüsü olan mide kanserine çevirebilir.

– Alkol ve sigara kullanımı

– Kötücül Anemi

– Düzensiz beslenme

– Aşırı yağlı yiyecekler

– Çeşitli Enfeksiyonlar

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

– En yaygın görüleni mide bulantısı ve ağrısı

– Hazımsızlık,

– Sık sık kusma,

– Mide Ekşimesi

– Mide Gazı

– İştah kaybı,

– Kan kusma,

– Siyah dışkı,

– Midede yanma hissi

Gastrit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endeskopi sistemi ile gastrit tanısı koyulmuş hastaya mide asidini azaltmak için bir takım ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaçlar midedeki asit dengesini koruyan antiasit ilaç gruplarına dahildir. Hasta düzenli beslenme ile sıkı bir diyete alınır. Acı ve baharatlı yiyecekler yasaklar listesindedir. Teşhis konulan hastada alkol ve sigara kulanımı var ise derhal bıraktırılmalıdır. Helikobakter pilori virüsü için doktor uygun bir antibiyotik tedavisine başlar.

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler:

Az yağlı proteinler ve yiyecekler, yoğurt, zencefil, koyu yapraklı sebzeler, papatya, çilek ve çiğ sıkılmış patates suyu gastrit hastalığına çok iyi gelmekte.

Gastrite İyi Gelmeyen Yiyecekler:

Süt, peynir, kızartma tarzı yiyecekler, baharatlı ve tuzlu gıdalar, lahana, brokoli, çiğ soğan, limon, portakal, greyfurt, domates, çay, kahve, ve gazlı içecekler gastrit hastalığına iyi gelmemektedir.

Sizde ya da yakınınızda gastrit belirtileri varsa eğer uzman bir hekim kontrolünden geçerek, tanı koyulduktan sonra makalemizde söylediklerimizi perhiz listenize alabilirsiniz. Unutmayın ki erken teşhis çok önemlidir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir