göbek

Göbek Yağlarınıza Bu 14 Besinle Dur Deyin!

Alınan fazla kilolar vücudun belli bölgelerinde toplanmaya meyillidir maalesef. Özellikle basen, bel ve göbek kısmında biriken yağlar hepimizin korkulu rüyalarıdır.

Kilo vermek için uygulayabileceğiniz çeşitli diyetler var elbette. Ancak amacınız sadece kilo vermek değil, bunun yanı sıra tükettiğiniz gıdalar belirli bölgelerde yığılan yağları yakmanıza yardımcı olmalı ki diyetiniz daha faydalı sonuçlar versin. Bu yazımızda da göbek yağlarına dur diyen besinler ile tanıştırıyoruz sizleri:

göbek

1) Yeşil Çay: Yediğimiz gıdalardaki yağlar bağırsaklar tarafından emilmeye başlarlar. Bağırsakların yağları emmesi ile birlikte karın bölgesinde bir yağlanma meydana gelir. Yeşil çay ise bağırsakların yağları emmesine engel olarak direk dışarı atılmasını sağlar. Gün içinde 3 bardak yeşil çay tüketen kişilerin metabolizmaları hızlanmakta ve bölgesel olarak zayıflamaya başlamaktadırlar.

2) Tahıllar: Tahıllar da kilo vermenize destek olacak besin grubu içindedir. Özellikle esmer olarak adlandırılan halleriyle tüketilen tahıllar, içerdikleri yüksek lif oranıyla doyurucu ve tok tutucudur. Vücuttaki insülin miktarını dengede tutan tahıllar, yağ hücrelerinin de küçülmesine sebep olur.

3) Muz: Genellikle diyet listelerinde pek yer bulamayan muz, pek çoğumuzun severek yediği bir meyvedir. İçinde yüksek oranda potasyum bulunan muz sayesinde, kilo vermeniz hız kazanacağı gibi, vücudunuzdaki ödemin atılması da kolaylaşacaktır. Muzdaki potasyum size kilo aldıran sodyum mineralini de azalttığından şişlikleriniz de inecektir.

muz

4) Badem: Aslında çok yağlı bir besin maddesi olan bademin şişmanlatacağı düşünülür. Araştırmaların sonuçlarına göre ise badem gibi kuruyemişlerin hücre duvarı bileşimini ve yağ emilimini azaltıyor. Magnezyum açısından oldukça zengin olan badem hem kas dokusunu koruyor hem de kan şekeri seviyesini düzenliyor.

5) Elma: Mucize meyve elma sizi hem tok tutabiliyor hem de 1 tane yediğinizde 5 gr lif almış oluyorsunuz. Yemeklerden 15 dk önce yediğiniz elma sizin o öğünde 200 kalori daha az almanızı sağlıyor. Neredeyse tamamına yakını su olan elmayı çok çiğneyerek yemek en doğru tüketim şekli olmaktadır. Çiğneme sürenizin artması beyindeki tokluk merkezinin doyduğunuza dair uyarılması için birebir.

6) Fasulye: Kan şekerini dengeleyen, lif ve potasyum açısından zengin bir besindir fasulye. Proteini arttıran çinko minerali de içeren fasulye yiyerek karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

7) Çilek: Kasları güçlendiren bir meyve olan çilek içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudu gençleştirirken, kalp krizi riskini de azaltıyor. Bunun yanı sıra özellikle yan karın bölgesinde biriken yağların erimesine yardımcı olan çilek, yoğurtla birlikte tüketildiğinde tokluk hissi veren oldukça doyurucu bir besin maddesine dönüşüyor.

çilek

8) Greyfurt: Kan şekerini dengeleyen ve yağ metabolizmasını düzenleyen hormonların düşmesini sağlayan bu mucize meyvenin yararları oldukça fazla. Elinizden geldiğince her öğün yarım greyfurt tüketmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

9) Lor peyniri: Protein bakımın oldukça zengin olan lor peynirinde sindirimi yavaşlatan ve enerji veren kazein maddesi vardır. diyet yapanların özellikle tüketmesi gerektiğini belirten uzmanlar lor peynirinin yağ yakımını hızlandırdığını, düzenli tüketildiğinde ise birçok hastalığı tedavi ettiğini hatırlatıyorlar.

10) Roka: Düşük kalorili olmasına rağmen, içerdiği kalsiyum ve yüksek lif oranı sayesinde baş tacı edilmesi gereken bir besin maddesidir roka. Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını desteklerken, yağ yakımını da hızlandıran roka oldukça da lezzetli bir besin maddesidir.

roka

11) Zeytinyağı: İçeriğindeki oleik asit zeytinyağına yağ yakma özelliği katıyor. Yapılan bir araştırmaya göre bu besin maddesinin beyne açlığı engelleyici sinyaller gönderdiği de savunulmaktadır.

12) Patates: İçindeki nişasta kan şekerini düzenleyip, yağ yakmaya yardımcı oluyor. Patatesi kızartmadan haşlayarak yediğiniz takdirde uzun süre tok kalıp, açlık hissetmediğinizi göreceksiniz.

13) Kahve: Kahve içerek hem iştahınızı kesebilir hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. İçerdiği kafein sayesinde özellikle egzersiz yapmadan önce içeceğiniz bir fincan kahve dayanma gücünüzü arttırıyor ve spor yapma sürenizi uzatabiliyor.

14) Kuşkonmaz: Krom açısından oldukça zengin olan bu sebze; kan şekeri düzeyini kontrol ederek dengede kalmasını sağlıyor. Metabolizmayı hızlandıran kuşkonmaz içerdiği K ve C vitaminleri sayesinde karaciğerin de yenilenmesini sağlarken kolesterolün düşmesine de destek oluyor.

kuşkonmaz-bitkisi

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir