spor

İstediğiniz Vücuda Kavuşmak İçin 8 Sağlıklı Besin

Beslenme düzeninizde muz, greyfurt, kivi, nar, patlıcan, mantar, ıspanak ve pancar a yer verin. Bu ultra sağlıklı besinlerle istediginiz vücuda kavuşmak çok kolay

cropped_content_vucut-tipinize-gore-spor_92t430jhLgF0Mv9

Fit vücut, kalpten kaslara kadar organ ve dokuların mükemmel bir şekilde korunması ile mümkündür. Fit vücutta sağlıklı miktarda, hastalık yapmayacak kadar optimal yağ dokusu bulunur. Bu yağ dokusu sağlıklı yaşam için gereklidir ama görüntüde ince ve kasları belirgin bir doku ön planda olur. Fit yaşamın olumlu yönleri, depresyon oluşmasını önleyecek bir metabolizma geliştirmesi ve strese bağlı hormon dengesizliklerinin önlenmesi olarak sıralanabilir. Dolaşım sisteminin düzenli çalışmasına bağlı olarak dokular oksijeni daha iyi kullanır bu da toksinlerin iç sistemden hızla uzaklaştırılmasını sağlar.

Muz:

Kalbi koruyan bu mükemmel potasyum kaynağını haftada en az üç kere ister öğünlerinizin ardından isterseniz spora başlamadan önce yiyin. Muz, içeriğindeki prebiyotikler sayesinde bağışıklık sistemini uyararak dinç kalmanızı sağlar. İki küçük muz ortalama 100 kaloridir ama çok yüksek karbonhidrat içermez ve kan şekerini de yükseltmez. Sadece kaslar için kolay kullanabilir bir kalori kaynağıdır. Muz beyinde depresyona neden olan dopamin ve norepinefrin adlı kimyasalların düzeyini azaltır.Muz-ülser-hastalığına-iyi-gelir-ağrıları-hafifletir.

Greyfurt:

55 kalori içeren greyfurt iyi bir C vitamini kaynağı olup hesperidin adlı bir flavonoid ihtiva eder. Pembe ve açık kırmızı olanları daha yüksek miktarda hesperidin içerir. Hesperidin yüksek tansiyonu düşürür ve kan şekerini düzenler. Birçok araştırma düzenli greyfurt yemenin veya suyunu içmenin kolesterolü hızlı bir şekilde düşürdüğünü de göstermektedir. Enerji artırıcı ve cildi yenileyici etkisi de bulunur. Tadı buruk veya acımsı olabildiğinden üzerine vanilya serperek ya da suyuna 1-2 tatlı kaşığı vanilya ekleyerek tadı lezzetlendirilebilir ve midede yanma hissi yaratması da engellenebilir.

Kivi:

40 kalori içeren kivi en fazla C vitamini içeren meyvelerden biridir ve vücuttaki toksinlerin atımında etkisi tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksektir. Polifenol ve E vitamini içeren ender meyvelerin başında gelir. C ve E vitamini ve polifenoller hücrelerimizi ve dokularımızı korumayı sağlar. Çok miktarda diyet lifi içeren kivi kronik kabızlık sorunu yaşayanların imdadına yetişir ve potasyum, magnezyum ve çinko içeriği yüksek olduğundan cilt, tırnak sağlığı için de birebirdir. Haftada bir-iki kere meyve porsiyonunuzu kivi ile değiştirmeniz ultra etkiden faydalanmanız için de yeterlidir.kivinin-faydalari

Nar :

En yüksek kalori, meyveler arasında nara ait. Bir orta boy nar 150 kalori içerir. Ancak nar C vitamini ve potasyumun yanında punikalajin adlı bir polifenolü içerir ve bu madde beyin hücrelerinde inflamasyonu önler. Yüksek şeker içermesi nedeniyle narı haftada iki kez yarım olarak tüketmek en sağlıklısıdır.

Patlıcan:

Mor renkli sebze olan patlıcan en düşük kaloriyi içerir. Kan dolaşımını tertemiz yapan süper etkiye sahiptir. Yaklaşık her büyük boy patlıcan 30 kalori içerir ve klorojenik asit adlı bitkisel kimyasaldan dolayı kalbe dost değerli sebzelerin başında gelir. Haftada üç kez diğer taze sebzelerle yapılan zeytinyağlı yemeğini veya közlenmiş halde beyaz et yemeklerinin yanında tüketebilirsiniz.
1


Mantar :

Vücudun detoksifikasyonunda etkili olan mantar, ergotionin adlı antioksidan da fazla miktarda barındırır. Enerji artırıcı ve yemeklere lezzet verici mono sodyum glutamatın doğal formunu içeren mantar, hem B2 hem de D vitamini içeren yiyeceklerin başında gelir. Yaklaşık bir büyük kase mantar 15 kalori gibi neredeyse kalorisiz diyebileceğimiz miktarda enerji içerir. Bu yüzden mantar çorbası zayıflamada sihirli bir etkiye sahiptir.

Ispanak :

Koyu yeşil yapraklı sebzeler içinde en yüksek folat vitamini ıspanaktadır. Bir büyük kasesi yedi kalori içermesinden dolayı da sınırsız miktarda çiğ olarak tüketilebilir. A vitamini, çinko, kalsiyum ve selenyumun da en değerli bitkisel kaynağı olan ıspanağın tiroit hormonunun düzenli çalışmasını sağlayan rolü de bulunur.ıspanak-faydaları


Pancar :

Her gün salatalarınıza ekleyebileceğiniz ultra etkiye sahip pancar sadece 30 kalori içerir. Pancarın fit yaşamda mutlaka bulunmasının tek bir nedeni var, içerdiği betalain adlı bir pigment. Betalain karaciğerde detoksifikasyon enzimlerinin aktif çalışmasını sağlayan bir madde. Pancar kolon kanserine karşı koruyucu, kötü huylu kolesterolün üretimini önleyici ve tansiyonu dengeleyici etkiye de sahip. Ancak pancarı çiğ yediğinizde bu ultra besin bileşeninden faydalanabileceğinizi de unutmayın.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir