O Meşhur Tatlı: Trileçe Tarifi

O Meşhur Tatlı : Trileçe Tarifi

Malzemeler (Keki için) :

3 adet orta boy yumurta
3 türk kahvesi fincanı un (126 gr)
4 türk kahvesi fincanı toz şeker (268 gr)
1 türk kahvesi fincanı su (68 gr)
1 paket kabartma tozu
1 çimdik tuz
Kalıbı yağlamak için bir miktar tereyağı

Şerbeti için :

1,5 su bardağı soğuk süt
2 su bardağı krema

Üzeri için:

1 paket hazır karamel sos

Yapılışı:

Yumurtaların aklarını ve sarılarını ayırın. Aklarını bir çimdik tuz ve 1 türk kahvesi fincanı toz şeker ekleyerek çırpın.
Yumurta sarılarına 3 türk kahvesi fincanı toz şeker ekleyerek çırpmaya başlayın. Sonrasında 1 türk kahvesi fincanı su ekleyerek tüm şeker tamamen eriyinceye kadar çırpın.
Kabarttığınız yumurta aklarına çırptığınız yumurta sarılarını ilave ederek karıştırın.
2 türk kahvesi fincanı unu 2 seferde eleyerek, yumurtaları söndürmemek için alttan yukarıya doğru karıştırarak ilave edin. 3. fincan un ile birlikte kabartma tozu ve vanilini de eleyerek hamura ekleyin ve topak kalmayıncaya kadar dikkatlice karıştırın.
Orta boy dikdörtgen bir borcamı tereyağı ile yağlayın. Triliçe hamurunu borcama aktarın ve 180 derece önceden ısıtılmış fırında kekin içi kuru çıkıncaya kadar (yaklaşık 35-40 dakika) pişirin.
Pişen keki fırından alın, bir çöp şiş yardımıyla sık aralıklarla delikler açın. Krema ve sütü karıştırarak kekin üzerinde dökün.
Kremalı şerbeti çekmesi için keki 5 dakika kadar dinlendirin. Oda sıcaklığına gelen kekin üzerini karamel sos ile kaplayarak buzdolabına alın.
1-2 saat soğuttuktan sonra dilimleyerek servis yapın.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir