oksitosin-hormonu

Oksitosin Nedir? Ne İşe Yarar? Oksitosin Hormonu Seviyesi Nasıl Artırılır?

oksitosin-hormonu

Oksitosin kısaca mutluluk ve sevgi hormonudur. Sadece kadınlarda önemli bir görevi olan bu hormon Hipofiz bezinin arka kısmında salgılanır. Rahatlatıcı ve kan basıncını düşürmeye yardımcı bir hormondur. Büyüme ve iyileştirme konusunda da görevi büyüktür. Döllenmeyi, doğumu ve emzirmeyi kolaylaştıran etkisi vardır. Oksitosin hormonu iltihap tabanlı hastalıkların gelişmesini engelleyebilir. Sosyal ilişkilerde de rol oynayan bu hormon ikili ilişkilerin gelişmesinde de önemli rol üstleniyor.

Peki Oksitosin Hormonu Nasıl Salgılanır ve Artırılır?

Oksitosin hormonu eksikliği mutsuzluğa yol açmaktadır. Salgılanmasında ise dokunma, ses ve koku unsurları etkili olmaktadır. Oksitosin hormonu sevgi gördükçe, sarıldıkça ve dokundukça artar. İnsanlara iyilik yapmakta oksitisin seyivesini artırır ve güven duygusunu ortaya çıkarır. Bu hormonun asıl bir görevi de doğum esnasında serviks genişlemesine yardımcı olmasıdır. Böylelikle doğum daha hızlı ve acısız gerçekleşir. Anneyle bebek arasında ki bağı da kuvvetlendirir. Emzirme döneminde ise memelerdeki hücreleri uyararak sütün akışını sağlar. Bayanlar oksitosin hormonu sayesinde bebek büyütürken sabır ve sevgi dolu olurlar. Bu hormon eşler arasında ki bağı da güçlendirmektedir. Oksitosin hormonu seviyesini yükseltmek için yapılabilecekler:

– Hayal kurmak,

– Keyif verici aktiviteler yapmak,

– Hayvan beslemek,

– Spor yapmak,

– Başkalarına iyilik yapmak ve hediye vermek,

– Doğada vakit geçirmek,

– Çikolata yemek

Oksitosin Seviyesini Artıran Yiyecekler:

Yumurta, muz, acı, proteinli yiyecekler (et, balık, tavuk gibi), omega 3 içeren yiyecekler, arpa, buğday çavdar kısacası tahıllar da oksitosin seviyesini artırmaya yarayan besinler arasındadır. Bol bol su içmekte oksitosin seviyesini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Oksitosin Hormonu Ne Gibi Özelliklere Sahiptir?

– Bu hormon Eşlerin birbirine bağlılığını artırır,

– Sadakat ve güven duygularını geliştirir,

– Hoşlanma duygusunu artırır,

– İlişkileri güçlendirir,

– Cinsel uyarılmayı artırır,

– Gerginliği ve stresi ortadan kaldırır.

Kısacası oksitosin hormonu bayanlar için çok önemlidir. Oksitosin eksikliği sorun oluşturacağı için yukarıda ki saydığımız aktivitelere ve yiyeceklere bolca yer verilmelidir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir