sinüzit-nedir

Sinüzit Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Sinüzit deyince ilk akla gelen sürekli bir burnun tıkalı olmasıdır, o kadar illet bir hastalıktır ki rahat rahat nefes aldırmaz insana. Gelin hep birlikte sinüzitin tedavisine ve nedenlerine bir bakalım…

sinüzit-nedir

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak; sinüslerin kafatası içinde bulunan, burnun iki yanına simetrik olarak dağılmış hava boşlukları olduğunu, kemik dokunun içinde bulunduğunu, burun içini saran zara benzeyen bir zarla kaplandığını söylüyor.

Sinüzitin belirtileri nelerdir?

Nezle ile sinüzit belirtilerinin benzer olduğunu, sinüslerin içinde salgı biriktiğini, ödem nedeniyle dokuların şiştiğini ve sinüslerin dışarı açılmasını sağlayan deliğin tıkandığını belirtiyor. Bunun sonucunda sinüs boşluğuna havanın dolayısıyla oksijenin giremediğini, salgının da dışarı çıkamadığına ve sonuç olarak mikropların üremesi için doğal bir besi yeri oluştuğuna değiniyor.

Prof. Dr. Tabak bağışıklık sisteminin, sinüslere kan yolu ile ulaştığını, yeterince kanlanma olmadığı durumlarda sinüslerdeki enfeksiyonla mücadelenin yetersiz kaldığını belirtiyor.

Kanın dokulara, kan damarları yolu ile ulaştığını vücutta kan damarları büzüştüğünde o bölgeye kan gitmediğini, damarları büzüştüren ve kan akımını azaltan en önemli etkenin soğuk olduğunu vurguluyor.

Yaz mevsiminde sinüzit nasıl oluşuyor?

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, yaz mevsiminde olunmasına rağmen deniz ve havuza girildikten sonra, gölgede rüzgâra maruz kalmanın, sinüsleri besleyen damarlarda daralmaya neden olabildiğine dikkat çekiyor.

Sağlıklı bireylerin, yaz mevsiminde soğuk algınlığına pek yakalanmadığını ancak alerjik nezlesi olan ve kronik burun tıkanıklığı yaşayan bir hastanın, kafa üşümesi yaşaması, sinüziti de beraberinde getiriyor.

Alerjik nezlenin tedavi edilmesi ve burnun açık tutulması sinüzit olasılığını azaltıyor. Aşırı rüzgârlı havalarda deniz veya havuza girdikten sonra güneşte saçların kurutulmasını önemle tavsiye ediyor.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Prof. Dr. Yonca Tabak, alerjik nezledeki burun tıkanıklığının sadece burun içi kortizonlu spreylere yanıt verdiğini, ilk planda bu tedavi ile burnun açıldığını, açıldıktan sonra ise kalıcı çözüm için alerjinin neye karşı olduğunun araştırılması gerektiğini belirtiyor.

Alerji nedeni tespit edildikten sonra, dilaltı damla aşı tedavisine başlanmasını tavsiye ediyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir