küresel-ısınma

Son Zamanlarda En Çok Konuşulan Konulardan Biri Küresel Isınma Hakkında Bilinmeyenler!

Son zamanlarda çok konuşulmaya başlanan küresel ısınma doğanın değil insan hayatının, yaşam biçimlerinin ve müdahalelerinin sonuçlarıdır. Gündemde çokca yer edinen ve sürekli de gündemde olacak olan küresel ısınma nedir, neden olur ve sonuçları nelerdir bakalımküresel-ısınmaKüresel Isınma Nedir?

Atmosferde insanlardan dolayı bulunan yabancı gazlar sera etkisi yapar. Bu etki sonucunda da dünya genelinde de sıcaklık artar ve küresel ısınma meydana gelir. Yani güneş ışınlarından bazılarının süzülememesi sonucunda zararlı ışınların dünya üzerine ulaşması ve ısınmaya etki etmesidir.

Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

Küresel ısınmanın sebepleri arasında petrol, kömür, doğalgaz gibi fosillerden oluşmuş yakıtların kullanılması ve yakılması sonucunda atmosfere yayılan karbondioksit gibi gazların artması sonucunda sera gazları da artar. Bu durumda doğal atmosfer katmanlarına zarar verir ve güneş ışınlarının daha fazla geçirilmesini sağlar. Bunun yanında ormanların yok edilmesi, insanların bilinçsiz tüketimleri ve çevreye zarar verecek atıkları, radyasyon gibi birçok etmen de küresel ısınmaya sebep olan faktörlerdendir. Maalesef atmosferi tamir edebilecek herhangi bir makin, teknoloji yoktur. Geçmişten günümüze kadar gelen birikimlerin sonucu olan küresel ısınmanın ne gibi sonuçlar doğurabileceğine bakalım.

Küresel Isınmanın Sonuçları Nelerdir?

Küresel ısınma sonucunda iklim değişiklikleri meydana gelir ve verimli tarım yapılamaz. Bunun yanında kutuplarda bulunan buzullar erir ve deniz suyu seviyeleri yükselir. Bu da toprak kaymalarına sebep olarak dünyanın dengesini değiştirir. Isınmanın etkilerinden dolayı kuraklık olur ve orman gibi alanlar giderek yok olur. Çölleşmenin önü açılır ve hızlanır. Maalesef bu sonuçlar giderek canlı hayatının sonunu getirecektir. Bu konuda insanlar bilinçlendirilmeli. Her ne kadar geri dönüşümü olmasa da azaltılabilir hatta durdurulabilir. Ama durdurulması biraz ütopiktir. Çünkü bunun için hayatımızı kolaylaştıran birçok şeyden vazgeçmemiz gerekir. Ama biraz dikkatle küresel ısınmanın yavaşlatılması mümkündür.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir