ayak-bakımı

Vücudumuzun Bütün Yükünü Taşıyan Ayaklarımız Biraz Şımartılmayı Hak Etmiyor Mu? Evde Doğal Ayak Bakımı

Ayak bakımı için maddi olarak daha uygun teknikler uygulamak isteyenler için, evde yapılabilecek doğal bakım kürleriyle daha bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olabilirsinizayak-bakımı

Sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmak için her gün ayaklarınızı sabunlayıp ılık suyla yıkamayı unutmayın. Ilık suyla yıkadıktan sonra canlandırmak için soğuk su ile durulayın ve sonrasında parmak aralarınızda dahi ıslak yer kalmayıncaya kadar kurulayın. Kuruladıktan sonra yumuşatıcı veya bakım kremleri sürebilirsiniz.

Ayak Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ayak bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de tabi ki ayakkabı seçimidir. Belki sizin için bakım çeşidi olarak görünmese de ayakta oluşabilecek birçok sorunun engellenmesini ayakkabılar sağlamaktadır. Daha rahat daha konforlu ve ortopedik ayakkabıları tercih etmeniz tırnak ve ayak bakımı için de oldukça önemlidir.

Yaz sıcağında güneşe çıktığınızda eğer ayağınızda sandalet veya terlik varsa ayağınızın üst kısmına güneş kremi sürerek bölgesel kızarmayı engelleyebilirsiniz. Hem erkek hem de bayanlarda sıkça görülen ayak sorunlarından birisi de tabanda oluşan çatlaklar ve ölü hücrelerdir. Bunun için size önerebileceğimiz çözüm yolu ponza taşıdır. Ayak bakımı için özellikle banyoda ayaklarınız yumuşadıktan sonra ponza taşı ile tabanda oluşan ölü hücreleri temizleyebilirsiniz. Ölü hücreleri temizleyip banyodan çıktıktan sonra oluşan çatlakları engellemek için yumuşatıcı kremler kullanabilirsiniz. Nemlendirici kremleri ayağınızın geneline de sürebilirsiniz ancak parmak aralarına sürerken dikkat edin! Çünkü parmak aralarının nemli kalması mantarlara yol açabilmektedir.

Ayak Bakımı Uygulamaları

1) Ayak bakımı yaparken sizlere önereceğimiz muhteşem uygulamalardan birisi şudur: Eğer sabah uyandığınızda pamuk gibi ayaklara sahip olmak istiyorsanız ayaklarınıza yoğun bir şekilde yumuşatıcı krem sürdükten sonra pamuklu çorap giyin ve yatın. Yaz aylarında biraz zor olsa da çok iyi sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

2) Yoğun geçen günün ardından hele de ince taban veya topuklu ayakkabılar tercih edilmişse ağrıyan ayaklarla karşılaşabiliriz. Özellikle de tabanlarımızda meydana gelen ağrı, uykularınızı kaçıracak derecede etkili olabilir. Oluşan bu ağrıyı ve sağlık sorununu engellemek için yapabileceğiniz ayak bakımı kesinlikle masaj olmalıdır. Başkasına yaptırabilirseniz başkasına olmazsa kendi kendinize yapmalısınız. Bu gibi zamanlarda buz gibi tazyikli su da ağrıyı giderecektir.

3) Doğal bir ayak bakımı yapmak istiyorsanız kumsalda yürürken çıplak ayaklı olmanız da yeterli olacaktır. Dalgaların çarptığı bölgedeki kum parçaları ayaklarınızda peeling etkisi oluşturacaktır.kumsalda-yürümek

4) Ayaklarda istenmeyen kokular her zaman şikâyet konusu olmuştur. Özellikle de yazın kapalı ayakkabı giyildiğinde meydana gelen kokuyu engellemek için ayaklarınızı sık sık yıkamalı ve mantar oluşumunu engellemek için ıslak yer kalmayacak şekilde kurulamalısınız.

5) Ayakkabı tercihinin genellikle yanlış yapılması sebebiyle ayak bakımı yapmak için yanınızda yara bantlarını sıkça bulundurmanız gerekebilir. Yanlış tercih edilen babetleri topuklu ayakkabılar ve sıkı ayakkabılar ayağınıza vurabilir. Bunu engellemek adına önceden o bölgelere yara bandı yapıştırmanız geçici de olsa bir çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayak bakımı sandığımızdan çok daha önemlidir. Vücudun taşıcıyı rolünü üstlenen ayaklarımız gereğinden çok daha fazla ilgiye muhtaçtır. Meydana gelen küçük bir yara, mantar, tırnak batması vücudun tamamında rahatsızlığa yol açtığı için ayak bakımını göz ardı etmemeye dikkat edin.

Ayak Banyosu İle Bakım

Malzemeler: 1 tane limonun suyu, çay kaşığının ucu kadar tarçın tozu, 4 tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım çay bardağı süt, su

Tarif: Evinizde sürekli bulundurduğunuz bu besinler sayesinde hem doğal hem de ucuz bir ayak bakımı yapabilirsiniz. Öncelikle ayaklarınızın girebileceği büyüklükteki bir leğene sıcak suyu doldurun ve içerisine tarifimizdeki malzemeleri ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı içinde 10-15 dakika bekletin. 10-15 dakika sonra iyice rahatlayınca ayaklarınızı sabunlayıp, yıkayıp havlu ile iyice kurulayın. Hemen ardından ayak bakımı kremi sürebilirsiniz.ayak-banyosu

Doğal Ayak Bakım Kremi

Malzemeler: 2 tatlı kaşığı badem yağı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı buğday tohumu yağı, 1 tatlı kaşığı okaliptüs esansiyel yağı

Tarif: Yapacağınız kremi ışıktan ve bozulmasından korumak için koyu renkli cam şişe içerisinde yapmanız önerilmektedir. Tarifimizde verdiğimiz yağları koyu renkli şişenize koyduktan sonra ağzını kapatıp birbirlerine karışana kadar iyice karıştırın. Ayaklarınızı iyice yıkayın kurulayın ve ardından elde ettiğiniz bu ayak bakımı kremini sürün.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir